Results 1 to 2 of 2

Thread: The 2019 CYCC - Regina, SK - July 07-10

  1. #1
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Pointe-Claire, Québec
    Posts
    149

    Default The 2019 CYCC - Regina, SK - July 07-10

    The government of Saskatchewan, the civic authorities of Regina and generous sponsors, including the Regina Hotel Association, extended warm welcome to participants, officials and the accompanying persons.

    The event is well-organized by the Queenc City Chess Club (Brandin Titanich, Tom Boshoff, Lauri Lintott).

    Standings and pairings.

  2. #2
    Join Date
    Dec 2017
    Location
    Pointe-Claire, Québec
    Posts
    149

    Default

    The 2019 Canadian Youth champions and medalists
    (Final version)

    Girls U-08
    1. Rae Chen - ON (Mississauga)
    2. Sophia Aldaco Murayama - AB (Fort McMurray)
    3. Alia Myrzaibraimova - MB (Winnipeg) && Marie Guan - ON (Richmond Hill) (absolute parity)

    Girls U-10
    1. Lucy Gao - ON (Scarborough)
    2. Annie Guo - ON (Markham)
    3. Sophie Xu - ON

    Girls U-12
    1. Yu Han (Veronica) Guo - BC (Vancouver)
    2. Kate Jiang - BC (Richmond)
    3. April Yunwei Zhong - ON (North York)

    Girls U-14
    1. Julia Tsukerman - QC (Montreal)
    2. Jessica Qian - BC (Richmond)
    3. Mysha Gilani - ON (Toronto)

    Girls U-16
    1. Svitlana Demchenko - ON (Ottawa)
    2. Isabelle Wang - QC (Montreal)

    Girls U-18
    1. Yingying (Lucy) Cao - AB (Edmonton)
    2. Andrea Botez - BC

    Open U-08
    1. Hugo Guillemette - QC (Montreal)
    2. Erwin Jun-Han Mok - BC (Vancouver)
    3. William Jiang Zihao - BC (Richmond)

    Open U-10
    1. Johnathan Han - ON (Kanata)
    2. Leo Lin - SK (Saskatoon)
    3. Jingyun (Ryan) Yang - BC (Richmond)

    Open U-12
    1. Daniel Xu - ON (Kanata)
    2. Anand Rishi Chandra - AB (Calgary)
    3. Divjot Locham - ON (Windsor)

    Open U-14
    1. Ian Zhao - AB (Calgary)
    2. Patrick Huang - BC (Victoria)
    3. Nameer Issani - ON (Toronto)

    Open U-16
    1. Rohan Talukdar - ON (Windsor)
    2. Kevin (Yihuan) Bu - ON (Oakville)
    3. Benito Surya - ON (Mississauga)

    Open U-18
    1. Joshua Doknjas - BC (Surrey)
    2. Aditya Himanshu Raninga - AB (Calgary)
    3. Aaron Anandji - BC (Surrey) (tiebreak criterion # 5 - younger age)
    Last edited by Vadim Tsypin; 07-10-2019 at 09:33 PM.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •