-
Round 5 Results
Championship section:
Michael Barron 1/2 - 1/2 David Peng
Arthur Calugar 0 - 1 Michael Kimelman
Nikita Gusev 1/2 - 1/2 Wajdy Shebetah
Two more games:
Ruperto Frilles - Roman Sapozhnikov
Geordie Derraugh - Liam Henry
will be played later.
Reserves section:
Anthony Cheron 1 - 0 Yelizaveta Orlova
Michael Kleinman 1 - 0 Alexandru Florea
Mickey Stein 1 - 0 Oleg Tseluiko
Dariush Kenani 1 - 0 Alex Ferreira
Robert Armstrong 1/2 - 1/2 Olya Chichkina
Thanks,
Michael Barron
-
Round 6 Pairings
Round 6 of Toronto Closed will take place on Tuesday, March 3, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Championship section:
David Peng - Wajdy Shebetah
Liam Henry - Arthur Calugar
Roman Sapozhnikov - Geordie Derraugh
Michael Barron - Ruperto Frilles
Michael Kimelman - Nikita Gusev
Reserves section:
Oleg Tseluiko - Dariush Kenani
Alexandru Florea - Mickey Stein
Yelizaveta Orlova - Michael Kleinman
Robert Armstrong - Anthony Cheron
Olya Chichkina - Alex Ferreira
See you on Tuesday!
Thanks,
Michael Barron
-
Round 6 Results
Championship section:
David Peng 1 - 0 Wajdy Shebetah
Roman Sapozhnikov 1 - 0 Geordie Derraugh
Michael Barron 1 - 0 Ruperto Frilles
Michael Kimelman 1 - 0 Nikita Gusev
One more game:
Liam Henry - Arthur Calugar
will be played later.
Reserves section:
Alexandru Florea 1 - 0 Mickey Stein
Yelizaveta Orlova 1/2 - 1/2 Michael Kleinman
Robert Armstrong 0 - 1 Anthony Cheron
Olya Chichkina 1/2 - 1/2 Alex Ferreira
Oleg Tseluiko + - - Dariush Kenani
Unfortunately, Dariush Kenani has to withdraw from the tournament for personal reasons and can't play remaining games.
Thanks,
Michael Barron
-
Round 7 Pairings
Round 7 of Toronto Closed will take place on Tuesday, March 10, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Championship section:
Ruperto Frilles - David Peng
Nikita Gusev - Liam Henry
Arthur Calugar - Roman Sapozhnikov
Geordie Derraugh - Michael Barron
Wajdy Shebetah - Michael Kimelman
Reserves section:
Michael Kleinman - Robert Armstrong
Mickey Stein - Yelizaveta Orlova
Alex Ferreira - Oleg Tseluiko
Anthony Cheron - Olya Chichkina
Alexandru Florea - BYE
See you on Tuesday!
Thanks,
Michael Barron
-
Round 7 Results
Championship section:
Ruperto Frilles 1 - 0 David Peng
Nikita Gusev 0 - 1 Liam Henry
Arthur Calugar 1/2 - 1/2 Roman Sapozhnikov
Geordie Derraugh 0 - 1 Michael Barron
Wajdy Shebetah 1 - 0 Michael Kimelman
Reserves section:
Michael Kleinman 1 - 0 Robert Armstrong
Mickey Stein 1 - 0 Yelizaveta Orlova
Alex Ferreira 1 - 0 Oleg Tseluiko
Anthony Cheron 1 - 0 Olya Chichkina
Dariush Kenani - - + Alexandru Florea
Thanks,
Michael Barron
-
Round 8 Pairings
Round 8 of Toronto Closed will take place on Tuesday, March 17, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Championship section:
David Peng - Michael Kimelman
Liam Henry - Wajdy Shebetah
Roman Sapozhnikov - Nikita Gusev
Michael Barron - Arthur Calugar
Ruperto Frilles - Geordie Derraugh
Reserves section:
Alexandru Florea - Alex Ferreira
Robert Armstrong - Mickey Stein
Anthony Cheron - Michael Kleinman
Olya Chichkina - Oleg Tseluiko
Yelizaveta Orlova - BYE
See you on Tuesday!
Thanks,
Michael Barron
-
Round 8 Results
Championship section:
David Peng 0 - 1 Michael Kimelman
Liam Henry 1 - 0 Wajdy Shebetah
Roman Sapozhnikov 1 - 0 Nikita Gusev
Michael Barron 1 - 0 Arthur Calugar
Ruperto Frilles 1 - 0 Geordie Derraugh
Reserves section:
Alexandru Florea 1/2 - 1/2 Alex Ferreira
Robert Armstrong 1 - 0 Mickey Stein
Anthony Cheron 0 - 1 Michael Kleinman
Olya Chichkina 0 - 1 Oleg Tseluiko
Yelizaveta Orlova + - - Dariush Kenani
Some postponed games from previous rounds were completed as well:
Championship section:
Geordie Derraugh 1/2 - 1/2 Liam Henry
Liam Henry 1 - 0 Roman Sapozhnikov
Reserves section:
Alexandru Florea 1/2 - 1/2 Olya Chichkina
Yelizaveta Orlova 1 - 0 Olya Chichkina
Thanks,
Michael Barron
-
Postponed games and Last Round Pairings
Toronto Closed Championship is coming to the end!
Only the last round left and a few postponed games.
In the Reserves section there is only 1 postponed game:
Olya Chichkina - Mickey Stein
It will be played on Saturday, March 21.
Last Round 9 in the Reserves section will take place on Tuesday, March 24, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Mickey Stein - Anthony Cheron
Alex Ferreira - Yelizaveta Orlova
Oleg Tseluiko - Alexandru Florea
Michael Kleinman - Olya Chichkina
Robert Armstrong - BYE
In the Championship section there are 3 postponed games:
Nikita Gusev - Geordie Derraugh
Ruperto Frilles - Roman Sapozhnikov
Liam Henry - Arthur Calugar
Thay will be played on Tuesday, March 24, at 7 pm at Willowdale Chess Club.
Last Round 9 in the Championship section will take place next Tuesday, March 31, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Geordie Derraugh - David Peng
Michael Kimelman - Liam Henry
Wajdy Shebetah - Roman Sapozhnikov
Nikita Gusev - Michael Barron
Arthur Calugar - Ruperto Frilles
Thanks,
Michael Barron
-
Congratulations to Michael Kleinman - Toronto Closed Reserves Section winner!
Congratulations to Michael Kleinman - Toronto Closed Reserves Section winner!
Michael has earned a right to play in Championship section next year.
Last round results are:
Mickey Stein 0 - 1 Anthony Cheron
Alex Ferreira 1 - 0 Yelizaveta Orlova
Oleg Tseluiko 1/2 - 1/2 Alexandru Florea
Michael Kleinman 1 - 0 Olya Chichkina
Dariush Kenani - - + Robert Armstrong
and postponed game:
Olya Chichkina 1 - 0 Mickey Stein
Final results are:
1. Michael Kleinman - 7.5 points
2. Alexandru Florea - 6.5
3. Anthony Cheron - 6
4. Alex Ferreira - 5
5. Oleg Tseluiko - 4.5
6-8. Mickey Stein, Yelizaveta Orlova, Olya Chichkina - 3.5
9-10. Robert Armstrong, Dariush Kenani - 2.5
Thanks,
Michael Barron
-
Championship section: Last Round Pairings
In Championship section before Last round were completed all postponed games:
Nikita Gusev 1 - 0 Geordie Derraugh
Ruperto Frilles 0 - 1 Roman Sapozhnikov
Liam Henry 1/2 - 1/2 Arthur Calugar
The standing before Last round:
1-2. Roman Sapozhnikov, Michael Barron - 6 points
3-4. Liam Henry, Ruperto Frilles - 5
5-6. David Peng, Michael Kimelman - 4
7. Wajdy Shebetah - 3.5
8. Nikita Gusev - 3
9. Arthur Calugar - 2.5
10. Geordie Derraugh - 1
Last Round 9 in the Championship section will take place on Tuesday, March 31, at 7 pm at Willowdale Chess Club:
Geordie Derraugh - David Peng
Michael Kimelman - Liam Henry
Wajdy Shebetah - Roman Sapozhnikov
Nikita Gusev - Michael Barron
Arthur Calugar - Ruperto Frilles
Thanks,
Michael Barron
Posting Permissions
- You may not post new threads
- You may not post replies
- You may not post attachments
- You may not edit your posts
-
Forum Rules